Work and get your tax back, czyli zwrot podatku z programu Work & Travel USA
Praca za granicą, to nie tylko wielka przygoda, możliwość zdobycia doświadczenia, czy podszkolenia języka. Wyjazd z programu Work and Travel to też konkretne pieniądze, które tam zarobisz. Fakt, że jest to praca legalna, pociąga za sobą konieczność rozliczeń z amerykańskim urzędem skarbowym. To dość ważna kwestia, zwłaszcza jeśli w przyszłości zakładasz ponowny wyjazd.
Na pewno wiesz, że…
jako uczestnik programu W&T jesteś zobowiązany do złożenia federalnej deklaracji podatkowej w USA. Każdy obcokrajowiec pracujący legalnie na terenie Stanów Zjednoczonych musi tego dokonać. W przeciwnym wypadku możesz zostać pozbawiony możliwości ponownego wjazdu na terytorium kraju. Poza ryzykiem związanym z nieuzyskaniem wizy możesz mieć również problemy z otrzymaniem zielonej karty, czyli statusu stałego rezydenta – jeśli w przyszłości zdecydujesz się na dłuższy pobyt. Uchylanie się od obowiązków nie jest więc grą wartą świeczki, tym bardziej że…
Pracodawca potrąca…
Twój amerykański pracodawca odciąga z Twojej pensji zaliczki na opłatę podatków, a jest tego całkiem sporo: podatek federalny (federal tax) – obejmuje ok. 10% dochodu; podatek stanowy (state tax) – to od 1 do 10% dochodu. Do tego dochodzą inne podatki lokalne (local tax), które mogą obejmować 1-2% dochodów pracownika. Zdarza się również, że pracodawca w wyniku pomyłki potrąci z Twojej wypłaty podatki, z których uczestnicy programu są zwolnieni. Chodzi tutaj o: Social Security (ubezpieczenie społeczne), Medicare (ubezpieczenie zdrowotne), czy Federal Unemployment Tax (ubezpieczenie od bezrobocia). To nieco skomplikowane, ale nie warto się zrażać.
Jak ugryźć podatek?
Przede wszystkim bądź czujny. Jeszcze podczas pobytu sprawdź swój paycheck i, jeśli zauważysz potrącenie kwot na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne lub od bezrobocia, niezwłocznie powiadom o tym swego pracodawcę.
Poproś o skorygowanie rozliczenia, ponieważ ich opłacanie nie należy do Twoich zobowiązań. To ważne, bo jeśli podatki te zostały potrącone, to procedura ich odzyskania będzie skomplikowana i może potrwać nawet rok bez wyraźnej gwarancji powodzenia.
A co z innymi opłatami? Zadbaj o ich odzyskanie. Po powrocie do Polski, po zakończeniu roku podatkowego możesz ubiegać się o to, by dużą część obowiązkowych potrąceń zwrócono.
Prawo USA, podobnie jak polskie, przewiduje określoną w skali roku kwotę, którą można zarobić bez opodatkowania. Jeśli ją przekroczysz, wtedy również masz prawo do zwrotu części zapłaconej zaliczki (pamiętaj jednak, że im więcej ponad kwotę zwolnioną zarobisz, tym mniejszy będzie przysługujący Ci zwrot – sprawdź, jakiej kwoty możesz się spodziewać: >>>Przejdź do KALKULATORA PODATKOWEGO.
UWAGA: Zmiany w przepisach!
Od 2018 roku znacznie zmieniły się przepisy podatkowe w USA (reforma podatkowa wprowadzona przez Donalda Trumpa). Nierezydenci podatkowi USA (czyli również uczestnicy W&T) mają zniesioną kwotę zwolnioną z podatku, zatem w wielu przypadkach nie będzie im przysługiwał zwrot podatku federalnego. Wyspecjalizowane firmy potrafią często z dużą skutecznością uzyskać pełny zwrot podatku (powołując się na specjalne umowy podatkowe pomiędzy Polską a USA), jednak decyzja o ostatecznej kwocie zwrotu należy tylko i wyłącznie do urzędu podatkowego w USA . Dodatkowo wprowadzono obowiązek złożenia deklaracji federalnej bez względu na wysokość dochodu. Spełnienie tego obowiązku ma być weryfikowane przy ubieganiu się o kolejną wizę do USA.
Uważaj też aby nie rozliczyć się jako rezydent podatkowy USA (zrobisz to korzystając z serwisów typu TurboTax). Wysokość należnego zwrotu będzie wówczas bardzo atrakcyjna, ale niezgodna z przepisami i jeśli urząd to zauważy to grożą Ci wysokie kary.
A zatem…
do końca stycznia każdy amerykański pracodawca ma obowiązek przesłać Ci dokument W2, na podstawie którego będziesz ubiegać się o zwrot podatku. Również w styczniu IRS (Internal Revenue Service) opublikuje obowiązujące formularze i tabele podatkowe określające zwolnione kwoty. Wtedy też możesz rozpocząć procedurę ubiegania się o swoją należność – zwrot podatku federalnego i stanowego (podatki lokalne niestety nie podlegają zwrotowi). Czas na złożenie dokumentów masz do połowy kwietnia, potem IRS może przyznać karę za opóźnienie.
Dlaczego nie warto tego odpuszczać? Dlatego, że zwrot może stanowić 10-20% zarobionych przez Ciebie pieniędzy. Cała procedura odzyskiwania podatku federalnego trwa około 2-3 miesiące, stanowego natomiast od 2 do 6 miesięcy. To całkiem przyjemna wizja dodatkowej gotówki, którą możesz odłożyć na kolejny wyjazd.
Procedury i formalności
Jeśli czujesz się na siłach (głównie językowo), możesz przejść całą procedurę samodzielnie. Możesz też skorzystać z pomocy firm, które profesjonalnie zajmują się odzyskiwaniem podatków: znają wymagania urzędów podatkowych, śledzą wprowadzane zmiany i są na bieżąco z przepisami. Decydując się na drugą opcję, zlecasz wszelkie formalności i ograniczasz ryzyko popełnienia błędu, który może opóźnić cały proces i spowodować konieczność wyjaśniania sprawy przed zagranicznymi urzędnikami.
My polecamy największą w Polsce firmę odzyskującą podatki z USA – TAX Consulting (www.zwrotpodatku.pl). Firma ta działa w Polsce od 2000r i znamy setki osób zadowolonych z ich usług. W ich ofercie masz gwarancję najniższej ceny rozliczenia, a powołując się na nasz portal uzyskasz dodatkowe 10% rabatu! – wystarczy, że wypełniając formularz podatkowy podasz kod WATUS