Zwrot podatku z W&T USA

/Zwrot podatku z W&T USA
Zwrot podatku z W&T USA2018-12-11T19:50:10+00:00

Work and get your tax back, czyli zwrot podatku z programu Work & Travel USA

Praca za granicą, to nie tylko wielka przygoda, możliwość zdobycia doświadczenia, czy podszkolenia języka. Wyjazd z programu Work and Travel to też konkretne pieniądze, które tam zarobisz. Fakt, że jest to praca legalna, pociąga za sobą konieczność rozliczeń z amerykańskim urzędem skarbowym. To dość ważna kwestia, zwłaszcza jeśli w przyszłości zakładasz ponowny wyjazd.

Na pewno wiesz, że…

jako uczestnik programu W&T jesteś zobowiązany do złożenia federalnej deklaracji podatkowej w USA. Każdy obcokrajowiec pracujący legalnie na terenie Stanów Zjednoczonych musi tego dokonać. W przeciwnym wypadku możesz zostać pozbawiony możliwości ponownego wjazdu na terytorium kraju. Poza ryzykiem związanym z nieuzyskaniem wizy możesz mieć również problemy z otrzymaniem zielonej karty, czyli statusu stałego rezydenta – jeśli w przyszłości zdecydujesz się na dłuższy pobyt. Uchylanie się od obowiązków nie jest więc grą wartą świeczki, tym bardziej że…

Pracodawca potrąca…

Twój amerykański pracodawca odciąga z Twojej pensji zaliczki na opłatę podatków, a jest tego całkiem sporo: podatek federalny (federal tax) – obejmuje ok. 10% dochodu; podatek stanowy (state tax) – to od 1 do 10% dochodu. Do tego dochodzą inne podatki lokalne (local tax), które mogą obejmować 1-2% dochodów pracownika. Zdarza się również, że pracodawca w wyniku pomyłki potrąci z Twojej wypłaty podatki, z których uczestnicy programu są zwolnieni. Chodzi tutaj o: Social Security (ubezpieczenie społeczne), Medicare (ubezpieczenie zdrowotne), czy Federal Unemployment Tax (ubezpieczenie od bezrobocia). To nieco skomplikowane, ale nie warto się zrażać.

Jak ugryźć podatek?

Przede wszystkim bądź czujny. Jeszcze podczas pobytu sprawdź swój paycheck i, jeśli zauważysz potrącenie kwot na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne lub od bezrobocia, niezwłocznie powiadom o tym swego pracodawcę.

Poproś o skorygowanie rozliczenia, ponieważ ich opłacanie nie należy do Twoich zobowiązań. To ważne, bo jeśli podatki te zostały potrącone, to procedura ich odzyskania będzie skomplikowana i może potrwać nawet rok bez wyraźnej gwarancji powodzenia.

A co z innymi opłatami? Zadbaj o ich odzyskanie. Po powrocie do Polski, po zakończeniu roku podatkowego możesz ubiegać się o to, by dużą część obowiązkowych potrąceń zwrócono.

Prawo USA, podobnie jak polskie, przewiduje określoną w skali roku kwotę, którą można zarobić bez opodatkowania. Jeśli ją przekroczysz, wtedy również masz prawo do zwrotu części zapłaconej zaliczki (pamiętaj jednak, że im więcej ponad kwotę zwolnioną zarobisz, tym mniejszy będzie przysługujący Ci zwrot – sprawdź, jakiej kwoty możesz się spodziewać: >>>Przejdź do KALKULATORA PODATKOWEGO.

UWAGA: Zmiany w przepisach za rok 2018!

Od 2018 roku znacznie zmieniły się przepisy podatkowe w USA (reforma podatkowa wprowadzona przez Donalda Trumpa). Nierezydenci podatkowi USA (czyli również uczestnicy W&T) mają zniesioną kwotę zwolnioną z podatku, zatem w wielu przypadkach nie będzie im przysługiwał zwrot podatku federalnego. Na szczęście wyspecjalizowane firmy potrafią z dużą skutecznością uzyskać często pełny zwrot podatku (powołując się na specjalne umowy podatkowe pomiędzy Polską a USA). Dodatkowo wprowadzono obowiązek złożenia deklaracji federalnej bez względu na wysokość dochodu. Spełnienie tego obowiązku ma być weryfikowane przy ubieganiu się o kolejną wizę do USA.

Uważaj też aby nie rozliczyć się jako rezydent podatkowy USA (zrobisz to korzystając z serwisów typu TurboTax). Wysokość należnego zwrotu będzie wówczas bardzo atrakcyjna, ale niezgodna z przepisami i jeśli urząd to zauważy to grożą Ci wysokie kary.

A zatem…

do końca stycznia każdy amerykański pracodawca ma obowiązek przesłać Ci dokument W2, na podstawie którego będziesz ubiegać się o zwrot podatku. Również w styczniu IRS (Internal Revenue Service) opublikuje obowiązujące formularze i tabele podatkowe określające zwolnione kwoty. Wtedy też możesz rozpocząć procedurę ubiegania się o swoją należność – zwrot podatku federalnego i stanowego (podatki lokalne niestety nie podlegają zwrotowi). Czas na złożenie dokumentów masz do połowy kwietnia, potem IRS może przyznać karę za opóźnienie.

Dlaczego nie warto tego odpuszczać? Dlatego, że zwrot może stanowić 10-20% zarobionych przez Ciebie pieniędzy. Cała procedura odzyskiwania podatku federalnego trwa około 2-3 miesiące, stanowego natomiast od 2 do 6 miesięcy. To całkiem przyjemna wizja dodatkowej gotówki, którą możesz odłożyć na kolejny wyjazd.

Procedury i formalności

Jeśli czujesz się na siłach (głównie językowo), możesz przejść całą procedurę samodzielnie. Możesz też skorzystać z pomocy firm, które profesjonalnie zajmują się odzyskiwaniem podatków: znają wymagania urzędów podatkowych, śledzą wprowadzane zmiany i są na bieżąco z przepisami. Decydując się na drugą opcję, zlecasz wszelkie formalności i ograniczasz ryzyko popełnienia błędu, który może opóźnić cały proces i spowodować konieczność wyjaśniania sprawy przed zagranicznymi urzędnikami.

My polecamy największą w Polsce firmę odzyskującą podatki z USA – TAX Consulting (www.zwrotpodatku.pl). Firma ta działa w Polsce od 2000r i znamy setki osób zadowolonych z ich usług. W ich ofercie masz gwarancję najniższej ceny rozliczenia, a powołując się na nasz portal uzyskasz dodatkowe 10% rabatu! – wystarczy, że wypełniając formularz podatkowy podasz kod WATUS

Wasze opinie o TAX Consulting (więcej opinii na FB):
 • 5 star review  Bardzo dobra i sprawna opieka ze strony pracowników 👍🏻 Szybkie odpowiedzi na dodatkowe pytania.

  thumb Sabina Tyc
  5/11/2018

  5 star review  Szybko i bez żadnych ściem ! (y) Polecam 🙂

  thumb Aneta Maria Hajski
  4/28/2017

  5 star review  Już dwa razy ze Stanów zwrot robiłem. Wszystko sprawnie i szybko. Polecam

  thumb Marcin Powalacz
  5/23/2017

  5 star review  sprawnie, szybko i na temat:) POLECAM!

  thumb Marcin Eichert
  5/21/2016
 • 5 star review  Bardzo polecam wspolprace z firma Tax Consulting. Zwrot przebiegl bez problemow, gdy mialam pare pytan dostalam na nie wyczerpujaca odpowiedz, na pewno w przyszlosci skorzystam z ich uslug ponownie.

  thumb Justyna Zduńczyk
  8/24/2016

  5 star review  Rzeteln firma, wszystko sprawnie i terminowo. Godne polecenia 🙂

  thumb Marta Tkaczuk
  5/10/2018

  5 star review  Polecam bardzo TAX CONSULTING, dwa razy korzystałam z usług tej firmy i ani razu się nie zawiodłam. Sprawnie, bez żadnych problemów, jestem bardzo zadowolona z obsługi i szybkości rozliczenia podatku z USA.Polecam!

  thumb Patrycja Miedzińska
  5/30/2016

  5 star review  Bardzo szybko, bardzo przejrzyście i fachowo. Polecam serdecznie.

  thumb Marek Skoracki
  6/28/2016
 • 5 star review  łatwo, szybko, bezboleśnie 😀

  thumb Izabela Drożdż
  3/30/2016

  5 star review  Bardzo dobra firma. Otrzymalem calkowity zwrot podatku federalnego i stanowego. Szybka odpowiedz na kazdego wyslanego maila. Polecam!

  thumb Marek Gargas
  8/24/2018

  5 star review  Wszystko jak najbardziej w porządku, super kontakt i natychmiastowa pomoc. Gorąco polecam

  thumb Jola Kołodziej
  7/26/2016

  5 star review  Szybka, bezbłędna obsługa. Jasne i klarowne maile. Polecam 🙂

  thumb Paweł Lasota
  7/26/2018
 • 5 star review  Jestem bardzo zadowolona z usług TAX Consulting. Proces przebiegł bez żadnych problemów i w miarę sprawnie. Polecam!

  thumb Adrianna Sielicka
  4/25/2016

  5 star review  Zwrot załatwiony poprawnie i zgodnie z począkowymi ustaleniami. Polecam.

  thumb Dariusz Gajek
  9/13/2017

  5 star review  Rzetelnie, sprawnie i profesjonalnie. Błyskawicznie uzyskalam pomoc w otrzymaniu zwrotu, z ktorym nie moglam sie uporac z powodu zle wypelnionej deklaracji. Polecam!

  thumb Iwona Grzegorczyk
  7/07/2017

  5 star review  Szybko i bezproblemowo- jak najbardziej polecam 🙂

  thumb Renata Cisek
  3/23/2016
 • 5 star review  Wszysto w porządku, profesjonalnie i szybko. Polecam! 😉

  thumb Małgorzata Bryś
  5/09/2016

  5 star review  Wszystko sprawnie i zgodnie z umową, dobry kontakt

  thumb Paweł Jaszczomp
  8/23/2016

  5 star review  Firma przekroczyla moje najsmielasze oczekiwania. Odzyskano mi podatek z USA i podatek sprzed lat z UK. Bardzo dziekuje za pomoc. Polcam i pozdrawiam

  thumb Luke Chojnowski
  7/06/2016

  5 star review  Korzystałem trzy razy i jestem bardzo zadowolony z obsługi i szybkości rozliczenia podatku. Bardzo dobra komunikacja z klientem oraz pomoc w wyjaśnieniu niejasności w trakcie i i po rozliczeniu. Zdecydowanie polecam każdemu 🙂

  thumb Pawel Turel
  4/28/2016
Kalkulator podatkowy USA
Formularz zgłoszeniowy zwrotu podatku z USA